Jednoduchý osciloskop z televizoru aneb televize zobrazuje hudbu

     Každý má určitě někde na půdě nebo ve starém harampádí nějakou starou černobílou televizi. Už se jaksi nehodí na koukání a třeba ani moc nefunguje, ale eště pořád je k něčemu dobrá. Můžete si z ní totiž velmi jednoduše postavit pokusný osciloskop. S ním se dají dělat velmi zajímavé pokusy a také se hodí jako působivý efekt, pokud ho připojíte ke zvukovému signálu - bude se vám na obrazovce "zobrazovat" zvuk.
     Stačí vám k tomu stará čb televize, nemusí být funkční, stačí když se na obrazovce cokoliv objeví. Když už takovou máte, tak začněte s úpravou. Oddělejte zadní kryt, abyste se dostali ke "střevům". Nejdřív je potřeba odpojit přívody k horizontálnímu (vodorovnému) vychylování. Jedná se o dva dráty vedoucí k vychylovací cívce. Odpojte je z desky a nechte je zatím z cívky volně viset. Teď nastavte hlasitost, jas a kontrast na minimum a zapněte televizi. Na obrazovce by se měla objevit svislá čára. Pokud se neobjeví nic, zkuste zvýšit jas. Pokud se objeví vodorovná čára, odpojili jste zřejmě svislé vychylování místo vodorovného. Pokud se objeví jen bod uprostřed obrazovky, odpojili jste od každého jeden. Až se vám podaří dostat svislou čáru, připojte přívody k vychylovací cívce na reproduktor. Po zapnutí zvyšte hlasitost, čára by se měla začít hýbat. Reproduktor můžete odpojit a přívody od zesilovače připojit rovnou k vychylovačce. Teď si asi řeknete, že ta čára by měla být vodorovně a ne svisle :-). Tak z ní uděláme vodorovnou. Vychylovací cívka je na obrazovce upevněna páskem se šroubem. Šroub povolte, otočte cívku o 90 stupňů doprava a šroub zase utáhněte. A vodorovná čára je na světě. Pokud jste puntičkář, můžete udělat ještě nějaké vylepšení nastavením různých trimrů na desce. Můžete jimi zkusmo otáčet a tak odstranit různé vady na ktráse jako např. že čára není až k okrajům obrazovky nebo to že televize slabě píská. Teď už stačí jen připojit přívod k vnějšímu zdroji nf signálu. Ten se připojí k trimru hlasitosti jak je to na obrázku. Červeně jsou vyznačeny původní přívody a zeleně ty vaše. Jeden z původních se odpojí. Pokud chcete, aby to bylo bezpečnější, můžete použít i oddělovací trafo, které odmontujete u výstupu pro sluchátka. Připojíte ho jako je to na obrázku. Teď už to můžete připojit na zdroj nf signálu, např walkman, gramofon, rádio atd. Trimrem hlasitosti nastavíte amplitudu čáry, trimrem jasu jas čáry ( to je logický, že jo :-)) a kontrast nechte na minimu. Pokud je amplituda pořád malá, můžete zkusit obrátit oddělovací trafo. A už se můžete kochat krásnym efektem, který nemaji ani na dýze a všichni kámoši vám to budou závidět :-).
     Poznámka: Takto upravená televize nemůže fungovat jako skutečný měřící přístroj (vychylování je elektromagnetické). Tato úprava je určena jen pro zábavu a poučení, nebo jako hudební efekt. Zařízení nezobrazuje skutečný průběh napětí, ale jeho integrál podle času (vychyl. cávky jsou indukčnost). Jednoduchý osciloskop, který skutečně měří, postavíte třeba takto.

     Varování: Televizor se napájí ze síťového napětí. Vysoké napětí obrazovky ve větším čb televizoru bývá i 20kV. Kondenzátory mohou být nabité i po vypnutí na nebezpečné napětí. Úpravu provádíte na vlastní nebezpečí.


Připojení externího vstupu k potenciometru.



zpět na úvodní stránku